5 faktów o przeziębieniu i grypie, które warto znać.

Materiały Partnera
14.11.2016 12:16
A A A
Materiały Partnera

Materiały Partnera (Materiały Partnera)

Niestety, wirusy przeziębienia i grypy są taką samą częścią naszego życia jak deszczowe dni i poniedziałkowe poranki. Chociaż sezon przeziębień i grypy może wprawić Twoją rodzinę w kiepski nastrój, to są rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Poprosiliśmy specjalistę, dr. Davida Hulla o podanie 5 najważniejszych faktów:

FAKT 1:

DOBRZE JEST SIĘ STARZEĆ!

Dzieci zapadają na przeziębienie średnio od 6 do 8 razy w roku. To dużo w porównaniu z dorosłymi, którzy chorują średnio tylko 2-4 razy w roku. Dzieci są bardziej podatne na zachorowania ponieważ ich układ odpornościowy nie zdążył jeszcze zbudować mechanizmów obronnych, które naturalnie nabywamy wraz z wiekiem.[1]

Materiały PartneraMateriały Partnera Materiały Partnera

FAKT 2:

CIEPEŁKO NIE UCHRONI CIĘ PRZED PRZEZIĘBIENIEM [2]

Wirusy przeziębienia i grypy przenoszą się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z innymi ludźmi. Badania przeprowadzone w przeszłości wskazują, że społeczności żyjące w regionie arktycznym nie przeziębiały się, dopóki nie zaczęły docierać do nich statki z towarami. Częściej łapiemy wirusy w miesiącach zimowych [3], kiedy spędzamy więcej czasu we wnętrzach, w tym również, bliżej źródeł zakażeń (innych ludzi).

Materiały PartneraMateriały Partnera Materiały Partnera

FAKT 3:

KICHNIĘCIE MOŻE MIEĆ SIŁĘ HURAGANU

Kichnięcie angażuje nasz nos, usta, twarz, gardło i klatkę piersiową, dlatego może osiągnąć prędkość 120-160 km/h. – co odpowiada szybkości wiatru o sile huraganu. Przy tej prędkości, krople wydzieliny (które mogą zawierać drobnoustroje powodujące przeziębienie) mogą z łatwością (i szybko!) rozprzestrzeniać się między powierzchniami i ludźmi [4], [5], [6]. Jeszcze nigdy zakrywanie ust i nosa nie było tak ważne! [7]

FAKT 4:

CAŁOWANIE JEST BEZPIECZNE [8]

Pomimo, iż wirusy przeziębienia i grypy są często przenoszone przez dotyk, okazuje się, że podczas badania w 90% przypadków, na ustach osób chorych nie było aktywnych patogenów w trakcie pocałunku. To zarazki w wydzielinie z nosa lub jamy ustnej wydalanej podczas kaszlu lub kichania roznoszą wirus, docierając do naszych nosów i oczu.

FAKT 5:

ANTYBIOTYKI NIE LECZĄ PRZEZIĘBIENIA ANI GRYPY

Antybiotyki zwalczają zakażenia wywołane bakteriami. Przeziębienie i grypa są wywołane przez wirusy. Leczenie infekcji wirusowej antybiotykiem może w rzeczywistości przynieść więcej szkody niż pożytku - ponieważ ich stosowanie może wiązać się z działaniami niepożądanymi oraz bakterie mogą się uodpornić na dany antybiotyk w przyszłości.[9] [10]

CZY ISTNIENIE JAKIEŚ CUDOWNE LEKARSTWO NA PRZEZIĘBIENIE I GRYPĘ?

Niestety nie. Związane jest to z dużą liczbą wirusów, które w bardzo szybkim tempie ulegają mutacjom. Wynalezienie szczepionki lub lekarstwa na jeden szczep wirusa, mijałoby się z celem, ponieważ w tym samym czasie pojawiłby się kolejny nowy szczep odporny na to lekarstwo.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się zakażeń jest mycie rąk. Zakłada się, że około 70% ludzi z przeziębieniem przenosi zarazki na swoich rękach [11], więc zapędź rodzinę do dbania o ich higienę.

Materiały PartneraMateriały Partnera Materiały Partnera

Szeroki asortyment leków Vicks zwalczających kilka objawów pomaga łagodzić szereg najczęstszych objawów przeziębienia i grypy, takich jak: niedrożność nosa, kaszel, ból gardła, katar, bóle mięśni i gorączka. Leki Vicks są numerem 1 na przeziębienie i grypę na całym świecie[12].

Dr. David Hull jest wirusologiem molekularnym i głównym naukowcem w dziale badań i rozwoju w firmie Procter & Gamble Healthcare w Wielkiej Brytanii.

 Piśmiennictwo [1]. Heikkinen T. Jarvinen A. (2003). The common cold. Lancet; 361: 51-59.
[2]. Paul & Freese (1933). An epidemiological and bacteriological study of the „Common Cold” in an isolated Arctic community (Spitsbergen). Am. J. Epidemiol. 17(3): 517-535. [3]. Monto, A. The Seasonality of Rhinovirus Infections and Its Implications for Clinical Recognition. Clinical Therapeutics. 2002; 24(12): 1987-97.
[4]. Baraniuk J, Kim, D. Nasonal Reflexes, the Nasal Cycle and Sneeze. Current Allergy and Asthma Reports. 2007; 7: 105-111.
[5]. Eccles, R. Mechanisms of symptoms of Common Cold and Flu. In: Eccles, R., Weber, O., editors. Common Cold. Washington: DC; 2009. P.23-45.
[6]. Center for Disease Control & Prevention. Influenza (Flu) Fact Sheet: Stopping Germs at Home, Work and School, Accessed May 12, 2010 http://www.cdc.gov/germstopper/materials/home_work_school.pdf
[7]. Songu & Cingi (2009). Sneeze reflex: factsand fiction Ther Adv Respir Dis; 3(3); 131-141
[8]. Hilding DA., Literature review: the common cold, Ear Nose Throat J. 1994; 73(9): 639-43, 46-7.
[9]. Center for Disease Control & Prevention. Common Cold and Runny Nose, Accessed May 12, 2010 http://www.cdc.gov/getsmart/sntibiotic-use/URI/colds.html
[10]. Gonzales R, Bartlett J, Besser R, Hickner J, Hoffman J, Sande M. Princiles of Appropriate Anibiotic Use for Treatment University of California, San Francisco, May 25, 2008.
[11]. Walter B.A., Ewald P.W., 2014. Pathogen survival in the external environment and the evolution of virulence. Boil. Rev. 79. pp 849-869
[12]. Światowa baza OTC Nicolas Hull DB6 2016, sprzedaż w cenach producenta w mln USD.”

PO/VCK/16/0066

Materiały PartneraMateriały Partnera .

Materiał PartneraMateriał Partnera .